Wdowa Clicquot

2 Sty

Nowy rok miałam przyjemność powitać prawdziwym szampanem – Veuve Clicquot Ponsardin. Historia tego dzieła marketingu jest niezwykła, więc postanowiłam ją opowiedzieć.

W 1772 roku Philippe Clicquot otworzył „dom” produkujący szampana. Wykwintny trunek, który wówczas nie był znany zbyt wielu osobom, tak więc produkcja była niewielka. Po jego śmierci firmę przejął syn –  François, który zarządzał nią do  1805 roku, kiedy to zostawił dom Clicquot w spadku żonie Barbe-Nicole, z domu Ponsardin. Absolutny precedens – familijny biznes przejęła kobieta! 27-letnia dowa (z francuskiego: Veuve) okazała się najlepszym menadżerem. To pod jej opieką szampan zaczął trafiać na magnackie a nawet królewskie stoły.

W roku 1866, kiedy zmarła Barbe-Nicole, szampan Veuve Cicquot Ponsardin był już rozpoznawany i szanowany na całym świecie. Charakterystyczne żółte etykiety butelek, opatrzonych gwarancją królowej Elżbiety II od 1987 roku należą do grupy marek luksusowych Louis Vuitton Moët Hennessy.

Picie takiego jest całkiem przyjemne, aczkolwiek bardziej od jego smaku fascynuje mnie nadal jego historia. BArbe-Nicole Clicquot Ponsardin mogłaby być wzorem dla wielu współczesnych kobiet.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: